WordPress i staging czyli czym jest wersja stagingowa strony na WordPress

I jak jej posiadanie uchroni cie od: "w witrynie wystąpił błąd krytyczny..."

czym-jest-wersja-stagingowa-strony

Wprowadzenie

Wersja stagingowa to kluczowy element profesjonalnego zarządzania stronami internetowymi, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze stroną opartą o system WordPress. Pozwala ona na testowanie zmian i nowych funkcji w bezpiecznym , pośrednim środowisku (staging) przed ich wdrożeniem na wersję produkcyjną. Dzięki temu można uniknąć wielu błędów i problemów oraz zyskać święty spokój przy wszelkich aktualizacjach i modyfikacjach swojej strony opartej o WordPress.

Wyobraż sobie sytuację, w której po aktualizacji strony przestaje ona całkowicie działać i zamiast niej przed oczami masz komunikat: „W witrynie wystąpił błąd krytyczny…” czyli błąd którego można było uniknąć

W tym artykule omówimy, czym jest wersja stagingowa, jakie korzyści niesie, oraz jak ją utworzyć i zarządzać nią na WordPressie.

Spis Treści

  1. Korzyści z Używania Wersji Stagingowej
  2. Czym jest wersja stagingowa strony www ?
  3. Jak Utworzyć Wersję Stagingową na WordPressie?
  4. Najpopularniejsze Wtyczki do Wersji Stagingowej
  5. Najlepsze Praktyki Korzystania z Wersji Stagingowej
  6. Przenoszenie Zmian z Wersji Stagingowej na Wersję Live
  7. Podsumowanie

Korzyści z Używania Wersji Stagingowej

Korzystanie z wersji stagingowej ma wiele zalet. Największą jest to, że możesz przetestować nowe fukcje, wszelkie zmiany na stronie czy też aktualizację krytycznych wtyczek na bezpiecznej, pośredniej wersji zamiast robić to bezpośrednio na wersji live twojej strony internetowej. Całość można zamknąć w 3 wymownych akapitach ilustrujących potęge wersji stagingowej a mianowicie:

  • Testowanie nowych funkcjonalności: Możesz testować nowe funkcje i aktualizacje bez ryzyka wpływu na działającą stronę. Chciałbyś zmienić jakąś wtyczkę? dodać nową? a może całkiem chciałbyś zmienić motyw na swojej stronie internetowej? nie ma sensu działać na wersji live, od tego jest właśnie staging.
  • Unikanie błędów na stronie produkcyjnej: Testowanie w środowisku stagingowym pozwala zidentyfikować i naprawić błędy przed ich wdrożeniem na żywo. np: wspomniana we wprowadzeniu sytuacja, gdzie po aktualizacji wtyczki wyskakuje błąd krytyczny. Mając wersję stagingową w pierwszej kolejności sprawdzamy na niej czy aktualizacja wtyczki nie przyniesie więcej szkody niż pożytku a gdy wszystko przebiegnie zgodnie z planem to można wówczas bezpiecznie zaktualizować wersję live strony. Mam pod swoją opieką kientów, dla których działanie witryny jest kluczowe w kontekscie generowania przychodu i nie możemy sobie pozwolić na sytuację, w której wchodzę na wersję produkcyjną i aktualizuje wtyczki bez pewności, że wszystko pójdzie dobrze.
  • Możliwość eksperymentowania z nowymi funkcjami: Możesz swobodnie eksperymentować z nowymi funkcjami i wtyczkami bez obaw o stabilność strony. Chcesz zmienić motyw, dodać nową wtyczkę albo przetestować jakąś funkcjonalność? zrób to ze spokojem na wersji stagingowej nie ruszając przy tym wersji live swojej strony

Czym jest wersja stagingowa strony www?

Najprościej rzecz ujmując: staging to nic innego jak dodatkowa wersja strony przeznaczona do testów. Może ona być na tym samym serwerze lub na innym. W moim przypadku jest troszeczkę inaczej ponieważ każdy projekt klienta jest rozdzielany na 3 osobne wersję: Developerską – taką, która znajduje się u mnie lokalnie na komputerze, następnie mamy właśnie wersję pośrednią czyli staging oraz wersję produkcyjną tzw: live, zwróć uwage na obrazek, który przygotowałem – pokazuje on w jaki sposób (lub też w którą stronę) jest przenoszony system plików oraz baza danych. To bardzo ważne!

schemat-staging-wordpress
Środowisko pośrednie czyli miejsce gdzie należy testować zmiany przed wrzuceniem na produkcję. Chyba, że jesteś hazardzistą i robisz zmiany bezpośrednio na live…

Jak Utworzyć Wersję Stagingową na WordPressie?

Istnieje kilka metod tworzenia wersji stagingowej na WordPressie:

  • Używanie wtyczek: Wtyczki takie jak WP Staging, Duplicator, czy All-in-One WP Migration ułatwiają proces tworzenia i zarządzania wersją stagingową i jest to dobry wybór dla osób mniej technicznych. Ja osobiście lubię Duplicatora ponieważ generuje on archiwum wraz z instalatorem więc postawienie kopii zapasowej jest dosyć przyjemnym procesem. Dodatkowo Duplicator posiada kilka fajnych funkcjonalności gdzie przed samym procesem budowania aplikacji robi taką mini validację np: porównując wersję php aktualnego serwera z wersją z której kopia pochodzi oraz o wiele więcej. Na samym końcu generuje również plik typu .log z podsumowaniem całego procesu więc po samej migracji będziesz miał plik z logiem każdej operacji a wisienką na torcie jest to, że nie musisz martwić się o zmianę linków w bazie danych ponieważ w trakcie instalacji nowej wersji Duplicator tworzy zapytanie SQL do bazy i podmienia url-e dzięki czemu tworzenie kopii strony to praktycznie kilka kliknięć.
  • Ręczne tworzenie wersji stagingowej: Tworzenie subdomeny i kopiowanie plików oraz bazy danych to bardziej zaawansowana metoda. To już zależy od wielkości projektu, upodobań osoby, która tą kopie będzie robiła czy też wielu innych czynników. Ja osobiście zazwyczaj posiłkuje się Duplicatorem a jeżeli jest to dosyć spory projekt to pobieram sobie cały system plików z serwera łącząc się po SSH. Na Windowsie mam zainstalowanego WSLA także odpalam rsynca i pobieram całą zawartość bezpośrednio z serwera. Kopiowanie nawet ogromnych WordPressów to żaden problem dla rsync.

    Trzeba pamiętać również o pobraniu bazy danych oraz podmianie linków. W przypadku dużych projektów i ogromnych baz danych importuję baze za pomocą DBeavera lub też korzystam z BigDumpa. Podmiana linków to praktycznie zwykła SQLka którą generuje z tego skryptu: (https://rudrastyh.com/sql-queries-to-change-wordpress-website-domain)
  • Repozytorium kodu i CI/CD: Integracja z systemami kontroli wersji (np. Git) i automatyzacja wdrożeń za pomocą CI/CD (np. GitHub Actions, GitLab CI/CD, Jenkins czy bez buddy.works). Czyli najbardziej zaawansowana metoda. Mam klienta dla którego za pomocą takiego procesu buduje wersje stagingową na 2 odrębne serwery (za jednym kliknięciem). Postaram się poruszyć ten temat w kolejnych wpisach

Najpopularniejsze Wtyczki do Wersji Stagingowej

  • WP Migrate DB Pro: Najlepsza wtyczka do robienia backupów, stagingów czy też migrowania baz danych. Niezastąpione narzędzie każdego developera które po prostu działa tak jak należy. Wtyczka od Delicious Brains czyli firmy, która rozwija chociażby Advanced Custom Fields.
  • WP Staging: Prosta wtyczka do tworzenia kopii zapasowej i synchronizacji zmian.Jedynym minusem jest to, że domyślnie wersja stagingowa jest tworzona w tym samym miejscu gdzie Twoja strona. Radziłbym jednak odseparować oba serwisy.
  • Duplicator: Pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych i migrację stron. Świetna do postawienia kopii zapasowej. Używam jej bardzo często i jest to jedyna wtyczka do WordPresa, która mnie jak dotąd nie zawiodła. Idealne narzędzie to tworzenia inicjalizacyjnych projektów czyli wrzucania strony na czysty serwer. Do robienia aktulizacji istniejącego projektu nalezy wykupić wersję PRO.
  • All-in-One WP Migration: Umożliwia tworzenie kopii zapasowych i przenoszenie stron. Dosyć przyjemna wtyczka do małych projektów. Zazwyczaj używam jej do szybkiego przeniesienia bazy danych na zasadzie drag&drop. Przy większych projektach oraz hostingach współdzielonych raczej sugerowałbym skorzystać z czegoś innego.

Najlepsze Praktyki Korzystania z Wersji Stagingowej

  • Regularne aktualizacje i testowanie: Regularnie aktualizuj i testuj swoją stronę w środowisku stagingowym. Pamiętaj o tym aby wersja stagingowa nie była osobnym projektem informatycznym a wersją, która będzie migrowana do wersji live.
  • Zarządzanie użytkownikami i dostępem: Kontroluj dostęp do wersji stagingowej, aby zapewnić bezpieczeństwo.
  • Monitoring wydajności i błędów: Monitoruj wydajność i naprawiaj błędy na etapie stagingu.
  • Pamiętaj o indeksowaniu: Strona stagignowa nie powinna być widoczna w wyknikach wyszukiwania Google!

Przenoszenie Zmian z Wersji Stagingowej na Wersję Live

  • Synchronizacja bazy danych: Żródłem danych czyli one source of truth powinna być baza wersji live. Dlatego też przed rozpoczęciem zmian na wersji stagingowej warto zsynchronizować bazę produkcyjną do aktualnego stagingu.
  • Przenoszenie plików: Przenoszenie zmodyfikowanych plików.
  • Testowanie i weryfikacja: Testowanie strony po wdrożeniu zmian na żywo.

Podsumowanie

Korzystanie z wersji stagingowej na WordPressie to nieocenione narzędzie, które pozwala na bezpieczne i skuteczne zarządzanie zmianami na stronie internetowej. Dzięki temu unikniesz problemów i błędów, które mogą wpłynąć na doświadczenia użytkowników. Zainwestowanie czasu w utworzenie i zarządzanie wersją stagingową przyniesie długoterminowe korzyści.

Każda profesjonalna firma zajmująca się administracją stron internetowych opartych o WordPressa korzysta z wersji stagingowej. W moim przypadku każdy nowy klient w pierwszej kolejności otrzymuje wersję stagingową. Prawidłowy flow prac zawsze jest taki sam: wersja developerska na moim komputerze -> zmiany wysyłam do wersji stagingowej a następnie informuje klienta, że może sprawdzić czy zmiany na które się umawialiśmy są wdrożone poprawnie i dopiero na samym końcu gdy klient stwierdzi, że wszystko jest ok to wrzucam zmiany na wersje live.

Jeżeli zlecasz komuś pracę nad swoją stroną i freelancer/ firma wrzucają zmiany bezpośrednio na wersje live to jak dla mnie jest to tzw: red flag więc czas na weryfikację potencjalnego wykonawcy. A jeżeli szukasz konkretnego partnera do zarządzania swoimi stronami to zapraszam do kontaktu.

Komentarze
Dodaj komentarz
Jesteś zainteresowany współpracą? Porozmawiajmy o Twoim projekcie.

Skontaktuj się ze mną i uzyskajwycenę w 24 godziny

Preferencje cookies